Češi znovu dominovali na Mistrovství světa v raftingu, domů vezou 50 medailí!
Mistrovství světa v raftingu čtyřčlenných posádek (R4) se v uplynulém týdnu od 27. května do 2. června uskutečnilo na tradičním raftařském terénu, na řece Vrbas v Bosně a Hercegovině. Českou republiku na šampionátu reprezentovalo 14 posádek. Ve světové konkurenci se Čechům podařilo vybojovat 50 medailí a titul absolutních mistrů světa hned ve 3 kategoriích.
České barvy měly zastoupení kromě jedné ve všech kategoriích, a Češi opět potvrdili, že patří k absolutní světové špičce. Ve velké konkurenci posádek z Evropy, Brazílie, Japonska, Nového Zélandu, USA nebo Austrálie se naši reprezentanti dokázali prosadit ve všech kategoriích od juniorů až po zkušené Masters.
Světový šampionát pořádali organizátoři z místního Kanjon rafting klubu Banja Luka pod hlavičkou IRF – International Rafting Federation. Místní raftaři mají s pořádáním světových akcí ve vodáckých disciplínách bohaté zkušenosti, skvělé zázemí pro turistický rafting i podporu místní vlády. Řeka Vrbas, na které se odehrálo celé mistrovství, pramení v horách Vranica uprostřed země, tvoří hluboká údolí a protéká Banja Lukou, druhým největším městem Bosny a Hercegoviny. Vrbas ústí po 256 km do řeky Sávy.
Jednotlivé disciplíny mistrovství se uskutečnily na různých místech řeky. Úvodní disciplíny Sprint a H2H („Head to Head“) odstartovaly závodní klání ve čtvrtek 30. a v pátek 31. května na velké vodnaté peřeji Bijeli buk těsně pod přehradou Bočac. Hned první disciplíny přinesly velkou českou radost. Tituly Mistrů světa ve sprintu 2024 pro posádky kategorií juniorů a juniorek do 19 let, juniorů a juniorek do 23 let i v mužské kategorii Masters. Sprint je samostatnou disciplínou, ale zároveň je i rozřazovacím závodem pro disciplínu H2H. Navzdory tomu, že se kontaktní vyřazovací disciplína „Head to Head“ v Česku nejezdí, v nejobsazenější kategorii Open Men se skrz vyřazovacího pavouka až do finále probojovaly 2 české týmy a čeští muži se tak stali Mistry i Vicemistry světa v H2H pro rok 2024.
Na další disciplínu – Slalom se závodiště přesunulo o pár kilometrů po proudu řeky níž, blíž k Banja Luce. Slalomová trať je v hlubokém údolí řeky Vrbas, kde se všechen průtok zúží a zrychlí, trať se tak stává velmi náročnou na rychlost reakcí i sílu závodníků. S přírodními podmínkami se nejlépe popasovaly české ženy, dokázaly zvítězit jak v kategorii Open, juniorek do 19 i do 23 let. Další zlatou medaili pak přidali i junioři do 23 let.
Závěrečnou disciplínou každého IRF mistrovství je Sjezd. Je to disciplína, která je v Bosně a Hercegovině obzvláště obtížnou. Celý závod totiž trvá téměř hodinu, startuje se hromadně, tzv. regatovým typem startu a závod se mnohdy změní v souboj od startu až do cíle. Z českých posádek dokázaly zvítězit ve sjezdu týmy juniorů do 19 a do 23 let a juniorky do 19 let. V dospělých kategoriích měly navrch soupeři z Brazílie, Nového Zélandu a domácí posádka z Bosny a Hercegoviny.
Každá disciplína je hodnocena jiným počtem bodů, v celkovém součtu „Overall“ pak týmy bojují o titul „absolutních“ mistrů světa. Vybojovat tento titul v celkovém pořadí se podařilo 3 českým posádkám: TR Hrom v kategorii U19 muži (juniorů do 19 let), KV Viking Vodoměrky v kategorii U19 ženy (juniorek do 19 let) a Youngster YES v kategorii U23 muži (juniorů do 23 let). (Kompletní výsledky českých posádek z MS v raftingu R4 2024.)
„Celkem vybojovali Češi neuvěřitelných 50 medailí, což je naprosto fantastický úspěch,“ říká předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák a dodává: „Dlouholetá nadvláda Čechů v tomto sportovním odvětví pokračovala i při letošním Mistrovství světa R4. Jako národ vodáků dokážeme i v amatérských podmínkách velmi úspěšně konkurovat celému světu, včetně profesionálních reprezentačních týmů jiných států!“
Mezitím, co čeští reprezentanti bojovali o medaile na Mistrovství světa 2024, seriál Českého poháru v raftingu se nezastavil a už tento víkend můžete medailisty z Bosny a Hercegoviny potkat osobně na umělé slalomové dráze v Roudnici nad Labem, kde se o víkendu 8. – 9. června koná Český a Evropský pohár v raftingu R4 a R6 ve slalomu a sprintu.
Součástí české výpravy byli i 4 zkušení a dlouholetí mezinárodní rozhodčí. S.Hájek, P.Plecitá, M.Voborníkova a M.Ručková. Čeští rozhodčí jsou ve světě věhlasní a žádaní pro jejich dlouholeté zkušenosti, profesionalitu, odolnost a kvalitní a nezaujaté rozhodování. S.Hájek je jedním ze zakladatelů raftingu v Čechách v roce 1992. Zároveň SVOČR několik let vedl jako předseda, založil a vedl Evropský pohár a současně je členem Mezinárodní komise rozhodčích, má nejvyšší stupeň mezinárodniho rozhodčiho. Petra Plecitá byla na letošním MS v Bosně členkou 3 členné komise rozhodčích (tzv. Jury). S touto pozicí má také již mnoho zkušeností. Na tyto pozice se vybírají rozhodčí z celého světa. Konkurence je tedy veliká. Jsou jen 3 ženy na světě, které tuto funkci mohou vykonávat. Z pohledu rozhodčího byly závody v Bosně na vysoké úrovni. A to z hlediska sportovních výkonů, celkové organizace i kvality a flexibility rozhodčích. Bylo nás však méně,než byl původně nahlášený počet. Bylo tedy nutné improvizovat. Závody se konaly v krásném přírodním kaňonu,kde však je takřka nemožné rozmístit rozhodčí rovnoměrne po obou březích řeky. Krom korektního rozhodování bylo nutné zajistit i vhodnou a spolehlivou komunikaci mezi rozhodčími, záchranáři, časomírou a organizátory. Pracovalo se s vysílačkami, tablety a zálohovou komunickací přes aplikaci WhatsApp. Práce rozhodčího je náročná. Musí snášet rozmary počasí , i závodníků, pokud nesouhlasí s jejich rozhodnutím. Sedět nebo stát někdy i celý den na jednom místě. A mít ve svých očích i rukách jistotu a zodpovědnost.
Přesto nás to naplňuje a děláme to rádi. Jde nám hlavně o bezva partu lidí a sport.
Lenka Bauerová + část o práci rozhodčích - Petra Plecítá
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
GSM.: +420 777 596 297
www.svocr.cz
www.facebook.com/SVoCR.Rafting
#czechrafting
Kompletní výsledky a složení reprezentačních posádek:
Muži - CZE 1 - TR ZUBR
Filip Jelínek, Michal Hric, Václav Kabrhel, Václav Kristek a Jaroslav Pospíšil
2. celkově, 10. ve sprintu, 1. v H2H, 3. ve slalomu, 2. ve sjezdu
Muži - CZE 2 - PRSI Team Mladá Boleslav
Jiří Irain, Milan Znamenáček, Vojtěch Chrenka, Jan Šantora a Libor Peška
2., 6., 2., 2., 3.
Ženy - CZE 1 - RK Troja
Anna Kašparová, Adéla Koclířová, Karolína Kocmanová, Lenka Bauerová a Zdeňka Fingrová
5., 9., 9., 1., 5.
Ženy - CZE 2 - Kočičky Letohrad
Klára Horová, Kateřina Tomečková, Maria Mrázková a Zita Šuttová
7., 6., 5., 7., 8
U19M - CZE 1 - LET-CI Letohrad
Tomáš Fajt, Jakub Jakeš, Šimon Škarupa a Antonín Chmelíček
2., 3., 1., 1., 3.
U19M - CZE 2 - TR HROM
Matyáš Bek, David Šrámek, Jakub Ruffer, Matěj Šťastný a Hynek Plášil
1., 1., 3., 2., 1.
U19W - CZE 1 - KV Viking Vodoměrky
Kamila Dlesková, Natalie Lencová, Aneta Krejčíková a Evelyn Rampasová
1., 1., 1., 1., 1
U19W - CZE 2 - KV Viking Neptunky
Daniela Pomikálková, Adéla Kuncová, Zuzana Zetová, Barbora Samšiňáková a Žofie Bárnetová
2., 2., 2., 2., 2.
U23M - CZE 1 - Youngster YES R4
Tomáš Raděj, Pavel Drastich, Jakub Vyroubal, Vítězslav Ručka, Adam Vyroubal a Aleš Raděj
1., 1., 2., 1., 1.
U23M - CZE 2 - RK Troja Junioři
Vítězslav Pátek, Matěj Loun, Martin Rutar a Daniel Urban
4., 4., 4., 4., 4.
U23W - CZE 1 - Pampelišky YES R4
Adéla Ručková, Terezie Danišová, Ester Konečná, Anna Cundrlová a Tereza Blandová
3., 1., 2., 3., 2.
U23W - CZE 2 - RK Troja Juniorky
Sára Hrdličková, Laura Žďárská, Ivana Klouboučková, Lucie Doležalová a Anouk Kristl
2., 3., 3., 1., 3
MM - CZE 1 - PRSI veterán
Jiří Irain, Milan Znamenáček, Michal Kolátor, Jan Šantora a Michal Hric
2., 1., 1., 2., 2.
MM - CZE 12 - MB Team
Martin Procházka, Jiří Irain, František Kysela, Luděk Lerner a Vlaďa Slanina
3., 3., 3., 3., 3.